כ״ז באייר ה׳תשפ״ד

מתח ומילים: חילופי דברים חריפים בין בן גביר לח"כים הערבים בעקבות האירוע בשועפט

בלב הסערה הפוליטית והחברתית שהתעוררה בישראל בשבוע האחרון, ניצב חילופי דברים חריפים בין שר הביטחון הלאומי, איתמר בן גביר, לחברי הכנסת מהרשימה המשותפת, על רקע האירוע הטרגי בו מחבל בן 12 לאחר שניסע לפגוע בחיילי מג"ב
מתח ומילים חילופי דברים חריפים בין בן גביר לחכים הערבים בעקבות האירוע בשועפט

מתח ומילים: חילופי דברים חריפים בין בן גביר לח"כים הערבים בעקבות האירוע בשועפט

במרכז הדיון שלנו עומדים חילופי הדברים החריפים בין שר הביטחון הלאומי, איתמר בן גביר, לחברי הכנסת מהרשימה המשותפת, בעקבות האירוע בו מחבל בן 12 מידי כוחות מג"ב בשכונת שועפט בירושלים. האירוע התרחש לאחר שהמחבל יידה זיקוקים לעבר הכוחות. החילופי הדברים בין הצדדים הפכו לסוגיה ציבורית ומדינית רגישה, מעוררת דיונים עזים בקרב הציבור הישראלי וברמה הפוליטית.

רקע האירוע

במהלך מעשה של מהומות בשכונת שועפט, מחבל בן 12 יידה זיקוקים לעבר כוחות מג"ב וסיכן אותם. המעשה הביא לתגובה מצד הכוחות, אשר בסופו של דבר הוביל למותו של הילד המחבל. האירוע אירע על רקע מתיחות גוברת בין ישראלים לפלסטינים והוא מסמל את המצוקה והסיכונים הטמונים במערכת היחסים המורכבת בין הצדדים.

התגובות הפוליטיות

ח"כ אחמד טיבי: ח"כ אחמד טיבי, מהרשימה המשותפת, תקף את שר הביטחון הלאומי, איתמר בן גביר, על רקע האירוע, כשהוא משתמש בביטוי חריף "כל כלב ביומו, גזען". התגובה של טיבי משקפת את התסכול והכעס הרבים בקרב חברי הכנסת הערבים והציבור הערבי בישראל כלפי מה שהם רואים כשימוש בכוח יתר וגישה גזענית מצד הממשלה וכוחות הביטחון.

 

שר הביטחון הלאומי, איתמר בן גביר: בתגובה, שר הביטחון הלאומי, איתמר בן גביר, שבח את פעולתם של כוחות מג"ב ואמר "כל הכבוד למג"ב, תלכו כפרה על מג"ב, טוב מאוד שהרגו מחבל". כמו כן, הוא הוסיף ואמר "לכו לסוריה", מה שמעיד על גישה נחרצת וללא פשרות כלפי מי שהוא מגדיר כמחבלים וכלפי ביקורת מצד חברי הכנסת הערבים.

ההשלכות והדיון הציבורי

החילופי הצעקות בין השר לחברי הכנסת הערבים מציבים בפני החברה הישראלית והמערכת הפוליטית שאלות עמוקות לגבי התמודדות עם האלימות, השימוש בכוח והיחסים בין יהודים לערבים במדינה. הדיונים הציבוריים והמדיניים שנוצרו בעקבות האירוע ותגובות הפוליטיקאים משקפים את הפילוג העמוק והמחלוקות הקיימות בישראל סביב שאלות של ביטחון, זכויות אדם ודמוקרטיה.

האירוע ותגובותיו מחדדים את הצורך בדיאלוג ובמציאת דרכים להתמודדות עם האתגרים האלה באופן שמכבד ומגן על זכויות האדם ועל ערכי הדמוקרטיה, תוך שמירה על ביטחון הציבור.